Oyun Haberleri

Nvidia’nın RTX 40 serisi kartları, Steam’deki oyuncularla henüz ilgi görmedi

MSI GeForce GTX 1650

Steam’in en son donanım anketi yayınlandı. Haziran 2023’teki temel eğilimler, Nvidia’nın RTX 40 serisinin pazar payı elde etmek için mücadele ettiğini, Windows 10’un ise açık ara en popüler oyun işletim sistemi olmaya devam ettiğini gösteriyor.

Video kartı sonuçlarıyla başlayalım. Orta sınıf xx50 ve xx60 kartları listeye hakim olmaya devam ediyor. GTX 1650, %5,50’lik bir payla en popüler olanı, ardından %4,50 ile RTX 3060 ve %4,45 ile bir önceki liste başı olan GTX 1060 geliyor. Aslında, RTX 3070 ile karşılaşmadan önce altı sıra daha aşağı inmeniz gerekiyor. Oyuncuların çoğu, üst düzey grafik kartlarına büyük paralar harcamıyor veya harcamayacak.

AMD’nin ilk girişi listenin oldukça aşağısında ve sadece entegre grafikler. AMD’nin en yüksek dereceli ayrık GPU’su, genel pazar payının yalnızca %1’ine sahip saygıdeğer RX 580’dir.

İlginç olan, mobil RTX 4060’ın 29. sırada ve RTX 4070 Ti’nin 35. sırada gelmesiyle, Nvidia’nın RTX 40 serisinin şu ana kadar pek bir izlenim bırakamaması. Kuşkusuz, bir bütün olarak RTX 40 serisi, öncekilerden çok daha kısa bir süre için mevcuttu ve RTX 4060 Ti ve RTX 4060, önümüzdeki birkaç yıl içinde kesinlikle listenin üst sıralarına tırmanacak. Ancak bu sonuçlara bakıldığında, Nvidia’nın RTX 40 serisi alımıyla nasıl bu kadar heyecanlanabileceğini görmek zor. Yine de AI donanımından milyarlar kazandığında gerçekten umurunda mı?

Elinizde buhar

Ekranda Elden Ring'den bir görüntünün yer aldığı Steam Deck

(İmaj kredisi: Gelecek, Yazılımdan)

Steam Deck incelemesi: Valve’ın el bilgisayarı hakkındaki kararımız.
Buhar Destesi için Aksesuarlar: Giyinmek
Steam Destesi kullanılabilirliği: Nasıl alınır.
Buhar Destesi pil ömrü: Yeni cihazın gerçek pil ömrü ne kadar?
Steam Deck – Öykünme rüya makinesi: En üst düzey emülatör olarak Valve’ın el tipi donanımını kullanma.

OKU  Yedi yaşındaki FPS Titanfall 2'de birdenbire yeniden tamamen çalışan çok oyunculu oyun var

CPU sonuçları son zamanlarda pek değişmedi. Intel, Windows kullanıcıları arasında kabaca 2:1 avantaj sağlar. İlginç bir şekilde, AMD çipleri, 2:1 avantajının AMD lehine döndüğü Linux oyuncuları arasında popüler. Özetle sizin için Steam Destesi etkisi budur.

Beni gerçekten şaşırtan şey, Windows 11’in nispeten yavaş alımı. Windows 10’un %59,43’lük pazar payına kıyasla %35,75’lik bir pazar payına sahip. Bunun bir kısmı, eski oyun sistemlerinde bulunan işletim sistemi olmasından kaynaklanıyor olabilir, ancak Windows 11, yüksek sistem gereksinimleri veya Windows 11 22H2’yi etkileyen bir hata olsun, oyuncular için tamamen sorunsuz bir sürüş sağlamadı. Microsoft, iki yılı aşkın bir süre daha Windows 10’u desteklemeye devam edecek, bu nedenle birçok kullanıcı yükseltme yapmak için acele etmiyor.

Steam Donanımı Anketi’nin pazar payının nihai bir göstergesinden ziyade kaba bir fikir olarak görülmesinin daha iyi olduğunu belirtmekte fayda var.

Monitör çözünürlüğü söz konusu olduğunda, 1080p %62 ile açık farkla en popüler çözünürlük olmaya devam ediyor, ancak ultra geniş çözünürlükler de dahil olmak üzere daha yüksek çözünürlüklere yavaş ama emin adımlarla biraz pay kaybediyor. 1080p’nin üzerinde bildirilen her çözünürlük, benimsenmede bir artış gördü.

Bu nedenle, Haziran 2023’te en yaygın oyun sistemi altı çekirdekli CPU, 16 GB RAM, GTX 1650 ve Windows 10 ile geliyor. GPU’lar, önceki xx50 kartlarına benzer fiyatlarla büyük performans sıçramaları sunmadığı sürece, zor yakın zamanda değiştiğini görmek için.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.