Sağlık

OKB ve Çocuklar: Video Oyunları, Kompulsif Davranışlarla Bağlantılı Ekran Süresi

OKB ve Çocuklar: Video Oyunları, Kompulsif Davranışlarla Bağlantılı Ekran Süresi

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, bir çocuğun video oyunları oynayarak geçirdiği saat sayısı ile obsesif kompulsif bozukluk (OKB) geliştirme riski arasında bir bağlantı olabileceğini düşündürmektedir. Carol Evet/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, ergenlerde ekran başında geçirilen süre ile OKB gelişimi arasında bir bağlantı buldu.
  • Video oyunları oynamak ve video izlemek en yakından ilişkiliydi.
  • Ancak, geleneksel televizyon OKB ile ilişkili değildi.
  • Uzmanlar, ebeveynlerin sınırlar koyarak ve iyi alışkanlıklar modelleyerek çocuklarına yardımcı olabileceğini söylüyor.

Journal of Adolescent Health’de yayınlanan yeni bir araştırma, ergenler arasında ayırdıkları ekran süresinin miktarının gelecekteki obsesif kompulsif bozukluk (OKB) gelişimiyle bağlantılı olduğunu bildiriyor.

Aslında, çalışmanın baş yazarı Dr. San Francisco’daki California Üniversitesi’nde Ergen ve Genç Yetişkin Tıbbı Bölümü’nde pediatri yardımcı doçenti olan Jason Nagata, günde her saat video oyunu oynamanın bir çocuğun OKB geliştirme olasılığını %15 artırdığını belirtiyor.

Örneğin YouTube’da videoların izlendiği her gün ek saat oranı da %11 artırıyor.

Rapora göre OKB, bir kişinin tekrarlayan ve müdahaleci düşüncelere sahip olduğu ve belirli tekrarlayıcı davranışları gerçekleştirmeye mecbur hissettiği bir ruhsal bozukluktur.

Çalışma yazarları, OKB’nin bir kişinin yetişkin yaşamına kadar sürebilecek ciddi zayıflatıcı etkileri olabileceğini belirtmektedir.

Çalışma nasıl yürütüldü?

OKB insidansı 9 ila 10 yaşları arasında zirve yaptığı için, Nagata ve ekibi çalışmaları için bu yaşlardaki çocukları incelemeye karar verdi.

ABCD çalışmasından elde edilen verileri kullanan analize 9.000’den fazla Amerikalı çocuk dahil edildi.

Örneklem, erkek ve kız çocuklar arasında neredeyse eşit derecede dengeliydi ve ırksal ve etnik açıdan çeşitliydi.

Araştırmacılar verilere başlangıçta ve iki yıl sonra baktılar.

Ekran süresini belirlemek için her çocuk, TV veya film izlemek, video izlemek, video oyunları oynamak, mesajlaşmak, görüntülü sohbet ve sosyal medya dahil olmak üzere farklı ekran süresi türlerinde tipik olarak kaç saat harcadıkları hakkında sorular soran bir anket doldurdu. Bu bilgi, çocukların tipik bir günde ne kadar ekran başında geçirdiklerini hesaplamak için kullanıldı.

OKU  Karpal Tünel Sendromu: Salin Enjeksiyonları Ağrıyı Azaltabilir mi?

Afektif Bozukluklar ve Şizofreni için Kiddie Çizelgesi (KSADS-5) adlı bir teşhis aracı, çalışma katılımcılarının iki yılda OKB’ye sahip olup olmadığını değerlendirmek için kullanıldı.

Araştırmacılar, toplam ekran süresinin her ek saatinin, iki yılda OKB teşhisi alma olasılığının daha yüksek olmasıyla ilişkili olduğunu bulmuşlardır.

Saatlerce video izleme ve video oyunu oynama, bu etkiyle en güçlü şekilde ilişkilendirildi.

Ekran süresi ergenlerde OKB gelişimi ile nasıl ilişkilendirilebilir?

Healthline ile yaptığı bir röportajda Nagata, video oyunları oynayarak çok fazla zaman geçiren çocukların giderek daha fazla oynama ihtiyacı hissettiklerini ve isteseler de bırakamadıklarını söyledi.

“Video oyunu içeriğiyle ilgili müdahaleci düşünceler saplantılara veya zorlamalara dönüşebilir” diye açıkladı.

Nagata ayrıca, YouTube videolarının zorunlu izlemeyi kolaylaştırabileceğini belirterek, algoritmaların ve reklamcılığın takıntıları ve zorlamaları şiddetlendirebileceğini söylüyor.

“İlginç” bir gözlemin, geleneksel televizyon ile OKB arasında hiçbir bağlantı bulamamaları olduğunu ekledi.

“Geleneksel TV’de sınırlı kanal ve program olduğu için tek bir alana odaklanmak daha zor,” diye açıkladı.

çalışmanın sınırlamaları

doktor Texas Tech Üniversitesi El Paso Sağlık Bilimleri Merkezi’nde (TTUHSC EP) Teletıp Yoluyla Teksas Çocuk Sağlığı Erişimi (TCHATT) klinik direktörü Hanna Garza, “Bu çalışma benzersizdir ve bu konuda yapılan benzer çalışmaları görmek isterim. . “

Ancak, birkaç sınırlama olduğunu kaydetti.

Ekran süresi kişisel olarak bildirildi ve Garza, bunun sosyal bir arzu edilirlik önyargısına yol açabileceğini söylüyor. Başka bir deyişle, çocuklar aslında bunu yapmak için kaç saat harcadıklarını değil, ne söylemeleri gerektiğini düşündüklerini belirtebilirler.

Ek olarak, ekran süresi ile OKB arasındaki ilişkinin daha fazla çalışılması gerektiğini, çünkü çalışmanın yalnızca video oyunlarına ve video izlemeye odaklandığı için “önemsiz” olduğunu söyledi.

Ayrıca, çalışmanın değişkenler arasında bir bağlantı kurmak için ekran süresinin kalitesini veya içeriğini ölçmediğini belirtti.

OKU  Çalışma, uyku haplarının Alzheimer hastalığına bağlı proteinleri azaltabileceğini gösteriyor

Son olarak, araştırmanın ekran başında geçirilen sürenin eğlence olup olmadığını göstermediğini söyledi.

Nagata, diğer bir sınırlamanın da katılımcıların yaşının genç olması olduğunu açıkladı. “Sosyal medya ile OKB arasında bir ilişki bulamamamıza rağmen, bu çalışmadaki çocuklar başlangıçta 9-10 yaşındaydı ve çoğu sosyal medya platformunun kullanımı için kabul edilebilir yaştan daha küçüktü.

“Sosyal medya kullanımının erken ergenlikten geç ergenliğe kadar artması bekleniyor” diye ekledi.

Çocukların ekran süresiyle sağlıklı bir ilişki kurmasına yardımcı olma

Garza, çocukların ekran başında geçirdikleri zamanı akıllıca kullanmalarına yardımcı olma konusunda dengenin önemini vurguladı.

Denge, özellikle çocuklar ve gençler söz konusu olduğunda hayatta son derece önemlidir” dedi.

“Farklı ilgi alanlarını keşfetmek ve eğlenceli şeyler deneyimlemek faydalıdır, ancak çalışma, ev işleri ve aile zamanı gibi diğer etkinliklere izin vermek için ölçülü yapılmalıdır.”

Nagata, ebeveynlerin çocuklarıyla ekran süresi kullanımı hakkında düzenli olarak konuşmasını ve aile için bir medya kullanım planı geliştirmesini önerdi. Nagata, bu planın sınırları belirlemeyi ve ekrandan uzakta, örneğin yatmadan önce veya yemek sırasında zaman geçirmeyi teşvik etmeyi içerebileceğini söyledi.

Nagata ayrıca ebeveynlerin çocuklarını ekran kullanımı yoluyla iyi davranışlar konusunda eğitmenin önemini vurguladı.

Sorunlu ekran kullanımının uyarı işaretlerinin, çocuğun yaşam kalitesini, ilişkilerini ve günlük işleyişini etkilemeye başladığında ortaya çıktığını belirterek sözlerini tamamladı.

“Çocuklar ekran kullanımlarını kontrol edemeyebilir veya azaltamayabilir. Diğer etkinliklere olan ilginizi kaybedebilirsiniz. Ekran kullanmak zihinlerini meşgul ediyor” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

DEHB olan çocukların çoğu tedavi edilmez, çalışma bulguları

Sağlık

Otizm: Çocuklarda oranlar yeni zirvelere ulaştı, uzmanlar nedenini açıklıyor

Sağlık

İğneden mi korkuyorsunuz? VR yardımcı olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir