Oyun Haberleri

PSA: Steam, oyun yüklemelerinizi başka yerlere taşımanıza izin veren gizli bir özelliğe sahiptir

Steam storage manager interface

Steam, ayarlarında gizlenmiş, yüklediğiniz tüm oyunları yönetmenize izin veren gizli bir özelliğe sahiptir. Bu devasa Call of Duty verisi yığınının kendisine nerede yer edindiğini görmek istiyorsanız, PC’nizin klasörlerini karıştırmanıza gerek yok. Steam depolama yöneticisi, PC’nizdeki tüm oyunların bir listesini getirir ve işi tek bir pencerede yapmanızı sağlar.

Nedense, Steam depolama yöneticisi sezgisel bir yerde bulunmuyor. Açmak için Steam ayarlarınıza gitmelisiniz. Pencerenin sol üst köşesindeki “Steam”e tıklayarak Steam istemcisinden ayarları açın ve ardından “Ayarlar”a basın. Şimdi “İndirilenler”i seçin ve ardından depolama yöneticisini açmak için kafa karıştırıcı bir şekilde “Steam Kitaplığı Klasörleri” başlığına tıklayın.

Depolama yöneticisi, üzerinde belirlenmiş bir Steam klasörü bulunan PC’nizdeki her bir depolama sürücüsü için sekmelere ayrılmıştır. Listeye başka bir sürücü eklemek isterseniz sağdaki artı düğmesine basabilirsiniz. Aktif olarak oynamıyorsam kişisel olarak bilgisayarımda bir ton oyun tutmuyorum, ancak her ihtimale karşı onları istifleyen tüm insanlar için, sürücülerinizi gözden geçirmek zorunda kalmadan burada her şeyi görebilirsiniz.

Her oyunun yanında, kaldırılmasını veya başka bir sürücüye taşınmasını işaretlemenizi sağlayan bir onay kutusu vardır. Ayrıca depolama alanı boyutu, DLC depolama alanı boyutu ve her oyunu en son ne zaman oynadığınız gibi bilgiler de alırsınız. Sanal övgüleri çökertmek için bir Genshin karakteri olarak ortalıkta dolanmama rağmen neden hala VRChat yüklü? Emin değilim ama bu araçla sonunda ondan kurtulabilirim. Yapmayacağım ama yapabilirim.

Steam depolama yöneticisi arayüzü

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyunların tam olarak düzgün çalışmadığı o zor zamanlar için, Steam depolama yöneticisi, her biri için manuel olarak yapmak yerine tüm bir oyun klasörünü onarmanıza da olanak tanır. Bunu yapmak için genel bir neden düşünemiyorum, ancak bir sabit disk arızası veya bilgisayar çapında başka bir arızadan sonra ortaya çıkabilir. Bunu yapmak için, depolama dökümünün sağ ucundaki üç noktayı seçin ve “Klasörü Onar”ı seçin.

Steam depolama yöneticisi tam olarak çığır açan bir teknoloji değildir, ancak dosyaları kendiniz sürüklemek zorunda kalmadan taşımak için uygun bir araçtır. Sadece geçen yıl tanıtıldı, bu nedenle gelecekte ek seçenekler alabilir. Steam Desteme yüklediğim oyunların bir listesini ve belki de en az oynadığım oyunları otomatik olarak başka bir sürücüye veya başka bir yere taşımak için bir seçenek görmek güzel olurdu. Ancak bu özelliğin sınırlı işlevselliği ve basit görselleştirmesi, özellikle oyun yükleme boyutları çok değişken olduğundan, depolama alanınızı yönetmenin iyi bir yoludur. 48 GB Elden Ring’e bakıyorum, sürücümden silmeli miyim yoksa o nihai DLC için etrafta mı kalmalıyım karar veremiyorum (yeni sekmede açılır). Sanırım bende kalacak ama artık başka bir şeye yer açmam gerekirse nereye gideceğimi biliyorum.

OKU  Düz paketlenmiş PC kasaları için çok hazırım

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.