Oyun Haberleri

SteamOS 3.5, Destenin renklerine daha fazla sıcaklık ve canlılık getiriyor

Preview image of SteamOS 3.5 with color vibrance and temperature sliders on display.

Valve, diğer birkaç şeyin yanı sıra Steam Deck’i çalıştıran sistem olan SteamOS 3.5 için bir ön izleme sunmasına izin verdi ve artık diğer birkaç düzeltmenin yanı sıra görsel iyileştirmeler ve ince ayarlarla zenginleştirilmiş güncellenmiş bir yapıya katılabilirsiniz.

En büyük değişiklik Valve’ın Steam Deck’in varsayılan renklerini yeniden dengelemesidir. Artık sRGB ana renklerini kullanıyor; bu, varsayılan olarak biraz daha sıcak ve daha canlı bir renk grubuna sahip olduğu anlamına geliyor. Ayarlar -> Ekran Renklerini Ayarla seçeneğine giderek, bir test görüntüsüyle veya çalıştırdığınız oyunla Renk Canlılığı ve Renk Sıcaklığını ayarlayabilirsiniz. Ayrıca önceki renk grubuna veya daha canlı olan ancak muhtemelen bir miktar degrade kırpmaya neden olacak güçlendirilmiş bir renk aralığına geri dönebilirsiniz.

Büyük yeni özellik, Steam Deck’in artık harici monitörlerde Yüksek Dinamik Aralığı (HDR) ve Değişken Yenileme Hızını (VRR) destekleyebilmesidir; işin püf noktası elbette ekranın ve USB-C adaptörünüzün bunu desteklemesi gerektiğidir. Yine de güvertelerini oturma odası TV’sine veya masaüstü monitöre bağlayanlar için iyi haber.

Daha küçük değişiklikler arasında uykudan daha hızlı uyanma, dokunmatik ekranların harici ekranlara yönlendirilmesi için bir düzeltme ve harici ekranlarda daha iyi ölçeklendirme gibi şeyler yer alıyor. Artık farklı en boy oranlarını yönetmek için harici öğelerde genişletme ve yakınlaştırma ölçeklendirmesini kullanabileceksiniz. Valve, uygulamanın ekranın yenileme hızından daha yavaş görüntülenmesi durumunda bazı gecikme iyileştirmeleri elde etti.

Valve ayrıca, SMT’yi manuel olarak devre dışı bırakmadığınız sürece bazı programların Deck’in CPU performansına gerçekten zarar verebileceği kalıcı bir hatayı da düzeltti. Özel bir sorun ama favori oyunları ve uygulamaları etkilenen insanlar için büyük bir sorun.

Ayrıca, voltajla uğraşmanıza izin verecek bazı temel donanım yazılımı güncellemeleri ve Steam Deck’in masaüstü modu olan KDE Plazma’ya yönelik güncellemeleri, yeni pencere döşemesinin yanı sıra güncellenmiş keşif aramaları ve masaüstü widget’larını içeren SteamOS’un Arch Linux tabanındaki güncellemeler de var. SteamOS 3.5 Önizleme yama notlarının tamamını Steam’de okuyabilirsiniz.

OKU  Capcom, Denuvo'yu Resident Evil Village'dan kaldırıyor

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.