Oyun Haberleri

The Last of Us ortak yaratıcısı HBO şovundan ‘kredi veya beş sent almıyor’

The Last of Us ortak yaratıcısı HBO şovundan 'kredi veya beş sent almıyor'

Bir HBO uyarlaması olarak elde ettiği başarının ardından The Last of Us, yaratıcısı olarak Neil Druckmann’ın yarattığı geniş çapta oyun dünyasının en büyük hikayelerinden biri olarak selamlandı. Ama Mobygames’teki kredileri kontrol ederseniz (yeni sekmede açılır), oyun yönetmeninin aslında Bruce Straley adında bir adam olduğunu fark edeceksiniz. Oyunla olan derin bağına ve Naughty Dog’daki uzun kariyerine rağmen Straley, LA Times ile yaptığı bir röportajda şunları söyledi: (yeni sekmede açılır) gösteriden tamamen dışlandığını.

Straley, Naughty Dog’da erken işe alınanlardan biriydi – 15. çalışan, dedi. twitter (yeni sekmede açılır) 2014’te – ve CTR: Crash Team Racing ve orijinal Jak ve Daxter üçlemesi gibi oyunlarda kredisi var. 2007’de Uncharted: Drake’s Fortune’daki iki sanat yönetmeninden biriydi ve ardından Druckmann’ın baş tasarımcı olarak çalıştığı Uncharted 2’de oyun yönetmenliğine yükseldi. İkili daha sonra Straley oyun yönetmeni ve Druckmann yaratıcı yönetmen olarak The Last of Us için bir araya geldi.

The Last of Us’tan sonra Uncharted 4’ü yönetmeye devam etti, ancak The Last of Us 2’de çalışmaya geri dönmedi; bunun yerine 2017’de stüdyodan ayrıldığını duyurdu.

Straley Naughty Dog’da “Son derece zorlu üç projeyi yönettikten ve ofisten biraz uzun süre ayrı kaldıktan sonra, enerjimin başka yönlere odaklandığını fark ettim ve yavaş yavaş bunun ilerleme zamanının işareti olduğunu anladım,” diye yazdı. Blog (yeni sekmede açılır).

O zamandan beri, Times’a göre, Wildflower Interactive adlı yeni bir stüdyo kuran Straley arasındaki ilişki (yeni sekmede açılır) 2022’de ve Naughty Dog “gergin” hale geldi. Ve Druckmann, HBO şovunda görünür bir şekilde kredilendirilse de, Straley’nin adı hiçbir yerde görünmüyor ve görünüşe göre o da bundan para kazanmıyor.

Straley, “O dünyanın ve bu karakterlerin birlikte yaratılmasının bir parçası olan birinin, ortaya koydukları iş için bir kredi veya beş sent almaması, sendikalaşma için bir argümandır” dedi. “Belki de yaratıcıları koruyabilmek için video oyunu endüstrisindeki sendikalara ihtiyacımız var.”

OKU  Sims 4 nihayet 14 Mart'ta bebekleri gerçek Sims'e dönüştürüyor

HBO’daki The Last of Us’ın nota nota bir rekreasyon olduğu gerçeğinin ışığında, dışlama özellikle şaşırtıcı (ve sanırım sinir bozucu) (yeni sekmede açılır) 2013 video oyununun. Ve Kotaku olarak (yeni sekmede açılır) The Last of Us Part 1 yeniden yapımında Straley’e “The Last of Us’ın geliştirilmesindeki önemli rolü nedeniyle” özel bir itibar verildiğine dikkat çekildi.

(İmaj kredisi: yaramaz Köpek)

sendikalaşma (yeni sekmede açılır) ve kredilendirme (yeni sekmede açılır) son yıllarda oyun endüstrisi için önemli sorunlar haline geldi ve bu, oyun geliştiricilerin eski işverenleri tarafından dondurulmasının en korkunç örneği olmasa da, kesinlikle iyi bir görünüm değil. Yorum için Sony ve HBO’ya ulaştım ve yanıt alırsam güncelleyeceğim.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Oyun Haberleri

Solium Infernum, PC Gaming Show'a benzersiz bir Cehennem vizyonuyla geliyor: 'Kaos değil, bürokrasi yeri'

Oyun Haberleri

Like A Dragon: Infinite Wealth, Daniel Dae Kim'in seslendirmesini ve Danny Trejo'nun unutulmaz yüzünü tanıtıyor

Oyun Haberleri

Crown Wars: The Black Prince, Yüz Yıl Savaşlarını konu alan büyülü, taktiksel bir RPG'dir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir