Sağlık

Tip 2 diyabet: Yapay bir pankreas kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir

Tip 2 diyabet: Yapay bir pankreas kan şekeri düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Grandriver/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, yapay bir pankreasın tip 2 diyabetli insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor.
  • Kan şekeri seviyeleri, ciddi komplikasyon riskini artırmadan iyileşme gösterir.
  • Sistem başlangıçta tip 1 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini kontrol etmek için geliştirildi.

Dünya çapında yaklaşık 415 milyon insan tip 2 diyabet hastasıdır ve kan şekeri seviyenizi belirli bir aralıkta tutmak, uzun vadeli diyabet komplikasyonları riskini azaltmak için çok önemlidir.

Yeni araştırmalar, tam insülin tedavisinin, tip 2 diyabetli kişilerin şiddetli hipoglisemi veya tehlikeli derecede düşük kan şekeri riskini artırmadan kan şekeri düzeylerini iyileştirmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Araştırma 11 Ocak’ta yayınlandı natüropatiAddenbrooke Hastanesi’ndeki Wellcome-MRC Metabolik Bilim Enstitüsü’nden ve Cambridge, İngiltere’deki Wolfson Diyabet ve Endokrin Kliniğinden araştırmacılar tarafından.

Araştırmacılar, kan şekeri testini ve insülin iletimini otomatikleştirmek için bir sürekli glikoz monitörünü (CGM) bir insülin pompasıyla entegre ederek yapay bir pankreas görevi gören Android uygulaması CamAPS FX®’i değerlendirdi.

Sistem başlangıçta tip 1 diyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini izlemek için tasarlandı, ancak yeni çalışma, tip 2 diyabetli kişilerin belirli bir glikoz aralığında geçirdikleri süreyi ölçerek, iki katına çıkarak ve harcanan süreyi ölçerek de fayda sağladığını buldu. yüksek glikoz seviyeleri yarı yarıya azaldı.

Dr. Çalışmanın eş lideri Charlotte Boughton, bir basın açıklamasında.

“Yapay pankreas, onlara yardım etmek için güvenli ve etkili bir yaklaşım sağlayabilir ve teknolojinin kullanımı kolay ve evde uygulanması güvenlidir” diye ekledi.

Kapalı döngü ve standart insülin tedavisi

Tip 2 diyabetli kişiler için kan şekeri düzeylerini hedef aralıkta tutmak, potansiyel olarak yaşamı değiştiren komplikasyonlara yol açabilecek organ hasarını önlemeye yardımcı olur.

İnsanlar ilk kez tip 2 diyabet geliştirdiğinde, birçoğu yaşam tarzı değişiklikleri ve metformin gibi ağızdan alınan ilaçların bir kombinasyonu ile kan şekeri seviyelerini kontrol edebilir.

Ancak zamanla, tip 2 diyabetli kişilerin %20-30 kadarında insülin enjeksiyonları ile tedavi gerekecektir.

Standart insülin tedavisi ile kan şekeri seviyeleri manuel olarak ölçülür ve kan şekerini hedef aralıkta tutmak için günde birkaç kez insülin manuel olarak enjekte edilir.

OKU  Son araştırmalar, aslan yelesi mantarlarının beyin sağlığını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Buna karşılık, kapalı döngü sistemler giyilebilir bir CGM aracılığıyla bir kişinin kan şekeri seviyeleri hakkında bilgi toplar ve giyilebilir bir insülin pompası aracılığıyla insülin iletir.

Bu, glikoza daha duyarlı tedaviye izin verir ve glikoz kontrolüne yardımcı olurken manuel test ve insülin enjeksiyonlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır.

Dr. Ohio, Findlay’deki Blanchard Valley Diyabet Merkezi’nin tıbbi direktörü Thomas Grace, Healthline’a söyledi.

Yeni çalışmada yer almayan Grace, “İnsülin iletimini otomatikleştirmeye yardımcı olabilecek herhangi bir cihaz, tip 1 veya tip 2 diyabetli kişiler için fayda sağlar” diye devam etti. “Amaç, insanların kan şekerini kontrol altına almak, böylece ampütasyon, körlük, böbrek hastalığı, kalp krizi ve felç gibi diyabet komplikasyonları hakkında endişelenmelerine gerek kalmaması.”

Glikoz yönetiminin iyileştirilmesi

CamAPS FX® kapalı döngü sistemini değerlendirmek için, yeni çalışmanın yazarları, tip 2 diyabetli 26 yetişkini bu sistemle tedavi veya 8 hafta boyunca standart insülin tedavisi için rastgele atadı. Daha sonra katılımcılar 2-4 hafta ara verdiler ve 8 hafta daha diğer tedaviye geçtiler.

Kapalı döngü insülin tedavisi, katılımcıların glikoz yönetimini önemli ölçüde iyileştirdi.

Katılımcılar, standart insülin tedavisi sırasında %32’sine karşın, kapalı döngü insülin tedavisi alırken zamanlarının %66’sını hedef glikoz aralığında geçirdiler.

Kapalı döngü insülin tedavisi ayrıca daha düşük ortalama glukoz ve HbA1C seviyeleri ile ilişkilendirilmiştir. HbA1C, son 3 aydaki ortalama glikoz seviyesini değerlendirmek için kullanılan bir testtir.

Dr. Robert Gabbay, MD, American Diabetes Association’da baş bilimsel ve tıbbi görevli, Healthline’a.

Gabbay, kapalı döngü insülin tedavisinin potansiyel risklerini değerlendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu sözlerine ekledi, ancak bu çalışmanın sonuçlarının umut verici olduğunu kaydetti.

Araştırma katılımcılarının hiçbiri, kapalı döngü veya standart insülin tedavisi alırken ciddi hipoglisemi geliştirmedi, ancak bir tanesi, kapalı döngü sistemin insülin pompasının vücuda bağlandığı yerde bir apse geliştirdi.

Gabbay, “Bu noktada, tip 2 diyabetli insanlar için otomatik insülin iletiminin etkinliğini göstermek için bunun gibi daha fazla çalışmaya ihtiyacımız var.” Dedi. “Araştırmaların çoğu [on closed-loop systems] tip 1 diyabete baktı ve bir grup insanı inceleyen bu çalışma için heyecanlıyız. [with type 2 diabetes] bu yenilikten kimler yararlanabilir?”

OKU  16 hastalığa bağlı Listeria salgını, bir ölüm

Çemberi tamamlamak için akıllı teknolojiyi kullanın

Tip 1 ve tip 2 diyabetli kişiler için çeşitli kapalı devre insülin terapi sistemleri ABD’de zaten mevcuttur, ancak bunlar hibrit sistemlerdir – yani kullanıcıların yine de gıda alımları hakkında bazı bilgiler girmeleri gerekir.

Buna karşılık, yeni çalışmadaki CamAPS FX® uygulaması, kullanıcıların atıştırmalıkları veya yemekleri hakkında herhangi bir bilgi girmek zorunda olmadığı tamamen kapalı bir sistem sunuyor.

Bu özellik, uygulamanın özel insülin dozları sağlamak için kullanıcıların CGM verilerini analiz eden yapay zeka tabanlı algoritması tarafından desteklenmektedir.

Grace, “Zamanla, algoritma gözlemlenen glikoz kalıplarına uyum sağlayarak daha özel ve doğru ayarlamalara izin veriyor” dedi. “Böylece sizden öğrendiğinde, glikoz seviyelerinizdeki dalgalanmaları en aza indirmeye yardımcı olur. süper heyecan verici.”

Grace, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere gelecekte daha tamamen kapalı sistemlerin kullanıma sunulacağını tahmin ediyor.

Endişeleri azaltın, güveni artırın

Bazı eyaletlerde, tip 1 veya tip 2 diyabeti tedavi etmek için insüline ihtiyaç duyan kişiler, sağlık sigortaları aracılığıyla halihazırda CGM’ye ve kapalı döngü insülin tedavisi sistemlerine erişebilirler.

Ancak, bu teknolojiler için sigorta kapsamı eyalete ve sigorta planına göre değişir.

Grace, bu teknolojilere erişimin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve yurtdışındaki insanlar için gelişmeye devam edeceğini ve bunun yalnızca diyabet komplikasyon oranlarını azaltmakla kalmayıp aynı zamanda yaşam kalitesini de iyileştireceğini umuyor.

Kendisi de Tip 1 Diyabet ile yaşayan Grace, otomatik diyabet teknolojilerinin sunabileceği iyileştirmeleri ilk elden gördü.

“Beş yıl önce parmaklarıma iğne yapıyordum ve insülin iğneleri yapıyordum” dedi. “Artık Dexcom CGM’mi takabiliyorum ve o, Omnipod 5’ime bağlı [insulin delivery system]ve stresten kurtuldum, endişelerimden kurtuldum ve genel iyilik halim ve şeker hastalığımın yönetimine olan güvenim tavan yaptı.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Sağlık

Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir