Oyun Haberleri

Todd Howard, Fallout 76’nın kötü karşılanması hakkında şunları söylüyor: ‘Mücadele ettik [but] bu bizi çok ama çok daha iyi geliştiriciler yaptı

Todd Howard, Fallout 76'nın kötü karşılanması hakkında şunları söylüyor: 'Mücadele ettik [but] bu bizi çok ama çok daha iyi geliştiriciler yaptı

Fallout 76 bir atom bombasının tüm zarafetiyle indi. İlk piyasaya sürüldüğünde, PC Gamer’dan Christopher Livingston, Fallout 76 incelemesinde oyunu “Güzel hazırlanmış ama sonuçta kendini tekrar eden bir dünya” olarak nitelendirerek 60 puan vermişti.

Aynı zamanda bir sürü göze çarpan kusurla birlikte geldi: oyunu bozan hatalar, FoV kaydırıcısının olmaması gibi bir sürü eksik özellik (bu bir şekilde Starfield’da da oldu) ve süslü kanvas çantalar vaat eden beceriksiz bir 200 dolarlık baskı… ortaya çıktı Naylondan yapılacak (Bethesda bunu en sonunda düzeltti, ancak bir yıl sonraya kadar). ‘Sorunlu tarih’ yetersiz bir ifadedir ve Todd Howard, Bethesda’nın WIRED ile olan geçmişine kısa bir göz attığında fazlasıyla farkında olduğu bir şeydir.

Howard, “İnsanların bildiği gibi, mücadele ettiğimizi düşünüyorum” diyor; PCG de dahil olmak üzere çeşitli yayınlardan alıntılar yüzünün önünde beliriyor. Howard yine de orada potansiyel olduğunu savunuyor. “Sorunlarına rağmen birçok başarı elde ettik. Kendi çevrimiçi platformumuzu sıfırdan oluşturduk, gerçekten iyi sattı; sorunlarına rağmen oyunu oynayan ve bize ‘bunu seviyoruz, lütfen düzeltin’ diyen çekirdek bir kitlemiz vardı.” .”

Ona biraz kredi vermek gerekirse, Bethesda bunu bir kenara atıp yoluna devam etmiş gibi değil. Oyun bugünlerde çok daha iyi bir durumda ve hala içerik alıyor; Atlantic City’ye bir gezi gibi. Lansman öncesi heyecana kapılan ve yananlar için bu pek de rahatlatıcı değil, ancak aynı kolaylıkla belirsizlik içinde solmaya da bırakılabilirdi.

“[We learned] Nasıl tempoya girilir ve bir oyunu güncellemeye devam edilir -başımızı öne eğip, sıkı çalışmayı nasıl yaparız – ve bugün, beş yıl sonra, en çok oynanan oyunlarımızdan biri.” Bu doğru; Atlantic City güncellemesi beraberinde geldi. Fallout 76’nın yıllar boyunca 15 milyon oyuncu topladığı haberi. Gerçi Game Pass’te olması da kesinlikle yardımcı oluyor. “Bu bizi çok ama çok daha iyi geliştiriciler yaptı” diye ekliyor Howard, ” [that] zor bir süreç.”

Bethesda’nın Starfield için ihtiyaç duyduğu dersleri aldığından pek emin olmasam da, gerçek bir öz değerlendirmenin ortaya çıktığını görmek güzel. Daha önce de belirtildiği gibi, Starfield hala birçok önemli özelliğin eksik olduğu PC’de piyasaya sürüldü. Birkaç önemli alanda da modası geçmiş gibi geldi; en önemlisi, hikaye anlatımı ve kilometrelerce genişlikte, inç derinlikte bir dokunuş hissi veren bir galaksi oluşturan önceden hazırlanmış varlıkların tekrar tekrar kullanılması.

OKU  ABD, görünüşe göre 'çok zayıf görünmelerine' neden olsa bile dünyanın en büyük yonga üreticilerini Çin'den çekilmeye zorlamayacaktır.

Bu, gurur duyulacak noktaların olmadığı anlamına gelmez. Piyasaya sürüldüğünde diğer Bethesda oyunlarına göre gözle görülür derecede daha az hatalı ve gemi yapımcısı stüdyo adına gerçek bir yenilik. Üstelik tıpkı Fallout 76’da olduğu gibi, kusurlu bir oyunu geliştirmek için bolca zamanımız var.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.