Oyun Haberleri

Yeni nesil GPU’lar hakkında panik yapmayın, TSMC’nin 3nm teknolojisi yolda

TSMC 3nm

TSMC’nin yaklaşmakta olan 3nm düğümünün PC oyunları için kritik olduğunu söylemek güvenli. Gelecek yılın sonlarında çıkacak daha güçlü grafik kartları için hepimizin güvendiği şey bu. İyi haber şu ki, biraz yalpaladıktan sonra tekrar yoluna girdi.

TSMC’nin en yeni 3nm teknolojisi, karmaşık çok desenli Aşırı Ultraviyole (EUV) litografiye dayanıyor ve ilk olarak geçen yılın ikinci yarısında seri üretime geçmesi gerekiyordu. Aslında bu, Aralık ayında 2022’nin sonuna kadar gerçekleşmedi.

Tamam, bu gecikmenin PC oyunları üzerindeki ani etkisi yok denecek kadar azdı. En belirgin zayiat, Apple’ın iPhone ve yeni Apple-silikon Mac’leri için planlarıydı. iPhone 14 Pro, yeni A16 SoC için 5nm’ye bağlı kalmak zorundaydı, bu nedenle bu A15’te çok küçük bir adımdı.

Yeni M2 serisi Mac yongaları, yine büyük olasılıkla 3nm düğümündeki gecikme nedeniyle, M1 ailesi üzerinde hayal kırıklığı yaratacak kadar mütevazı bir yükseltme oldu.

Ancak TSMC’nin 3nm ile ilgili sorunlarına dair artan raporlar ortaya çıktıkça PC için biraz endişe verici bir zamandı. Intel 10nm ölçeğinde bir felakete dönüşür mü? Unutmuşsunuzdur diyen Intel, yeni 10nm üretim düğümünü çalıştırmak için mücadele ederken yaklaşık beş yıl boyunca 14nm’de takılıp kaldı.

TSMC’nin yatırımcılarla yaptığı son konferans görüşmesinde (yeni sekmede açılır) (Anandtech aracılığıyla (yeni sekmede açılır)CEO CC Wei, 3nm’nin üretimde olduğunu ve bu yılın sonlarında şirketin gelirlerine önemli bir katkı sağlamaya başlayacağını ve 2020’de yayına girdiğinde gerçekten de 5nm düğümünden daha hızlı yükseleceğini doğruladı.

“Önemli N3 gelir katkısı, ’23’ün üçüncü çeyreğinde başlamayı bekliyoruz ve N3, 2023’teki toplam gofret gelirimizin orta tek haneli yüzdesine katkıda bulunacak. 2023’teki N3 gelirinin, 2023’teki dördüncü yılındaki N5 gelirinden daha yüksek olmasını bekliyoruz. 2020,” dedi Wei.

OKU  Baldur's Gate 3'ün karabasan aşk şeytanının esaret teçhizatında çok açıklayıcı bir mesaj yazılı

TSMC

TSMC’nin 3nm düğümü Tayvan’da yeni üretime başladı. (İmaj kredisi: TSMC)

Bununla birlikte, yeni nesil GPU’lar için 3nm’ye güvenmek söz konusu olduğunda, biz PC meraklıları tamamen ormanın dışında değiliz. TSMC’nin şu anda ölçeklendirmekte olduğu ve N3B olarak bilinen 3nm düğümü, sonunda Apple’a özel olabilecek çok özel, ultra yüksek yoğunluklu bir teknolojidir.

AMD, Nvidia veya gerçekten de Intel tarafından herhangi bir yeni nesil CPU için kullanılmayacak. Bunun yerine TSMC, GPU’lar söz konusu olduğunda Nvidia ve AMD’nin radarında olacak olan N3E adlı revize edilmiş bir 3nm üzerinde çalışıyor. Bununla birlikte, bu, gelecek yılın ikinci yarısına kadar tam ölçekli üretime geçilmesinden kaynaklanmıyor ve bu nedenle büyük ölçüde kanıtlanmamış.

Bununla birlikte, N3E’nin tüm amacı, üretiminin daha kolay olmasıdır. N3B’nin ultra karmaşık bir süreç olan 24 katmanlı çok modelli EUV işlemi olduğu yerde, N3B daha basit 19 katmanlı tek modelli bir teknolojidir.

Sonuç olarak N3B, 5nm’ye karşı 1,7x transistör mantık yoğunluğu sunarken, N3E yalnızca 1,6x ölçeklendirmeyi yönetir. Bu hala çok sağlıklı bir ölçekleme faktörü ve dahası, N3E’nin N3B’den daha az güç ve daha yüksek saat kullandığı iddia ediliyor.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU (yeni sekmede açılır): Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı (yeni sekmede açılır): Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı (yeni sekmede açılır): Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD (yeni sekmede açılır): Oyuna diğerlerinden önce girin

Daha ileriye baktığımızda, Aralık ayında Wei, TSMC’nin onu takip eden 3nm teknolojisi N2’nin 2025’te toplu üretim yolunda olduğunu söyledi ve bu, başka bir GPU nesli için başka bir düğüm küçültmeye güvenebilmemiz gerektiğini ima etti.

OKU  Cult of the Lamb'in ilk büyük güncellemesi her silah için yeni saldırılar getirecek

Her zamanki GPU iki yıllık döngüsüne göre, bu, 2026’nın sonlarında 2 nm’de Nvidia’dan bir RTX 60 serisi ve AMD RX 9000 ailesi gibi bir şey anlamına gelir. Bundan sonra, her şey oldukça spekülatif hale gelir.

Elbette, Nvidia’nın RTX 30 serisiyle kanıtladığı gibi, iş GPU’ları devirmeye geldiğinde TSMC şehirdeki tek oyun değil. Nvidia, o zamanlar Samsung’un 8nm teknolojisiyle gitti, AMD ise TSMC ve 7nm teknolojisiyle kaldı.

Çoğu gözlemci, Samsung 8nm’nin TSMC 7nm’den önemli ölçüde daha düşük olduğuna karar verse de, RTX 3080 ve RTX 3090 kartlarının beğenisini kazanacak kadar iyi olduğuna şüphe yok. Son zamanlarda Samsung, kendi 3nm işleminin verimini “mükemmel” olarak nitelendirdi. (yeni sekmede açılır).

Bu biraz kendi filminize Oscar vermek gibi bir şeyse, en azından genel olarak çip üretimi için iyiye işaret. Samsung’un 3nm düğümünün bir kez daha TSMC’nin 3nm teknolojisi kadar yoğun veya verimli olduğu düşünülmüyor. Ama yine de uygulanabilir bir alternatif olabilir.

Her neyse, işler devam ederken, PC oyun performansı beklentileri en az 2026 ve diğer iki tam nesil grafik kartı boyunca gerçekten oldukça iyi görünüyor. Ve bu iyi bir haber olmalı. Öte yandan, bunun saçma grafik kartı fiyatlarına ne kadar yardımcı olacağını söylemek biraz daha zor.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.