Oyun Haberleri

Yu Suzuki size Virtua Fighter JPEG’lerini satmak istiyor çünkü NFT’ler ölmeyi reddediyor

Yu Suzuki

Shenmue serisinin yaratılmasındaki rolü nedeniyle henüz tutuklanmayan efsanevi eski Sega oyun tasarımcısı Yu Suzuki yeni bir iş buldu. VGC (yeni sekmede açılır) Suzuki’nin “Oasys oyun blok zincirinde geliştirilen bir NFT projesi” olan Oasyx ile, kendi yarattığı Virtua Fighter serisini temel alan bir dizi imrenilebilir JPEG’ler üretmek için ortaklık kurduğunu bildirdi.

Ortaklık, “hayranların, gelecek ay “kuluçkadan çıkarılacak ve açıklanacak” “özel Virtua Fighter karakterlerinin” sınırlı sayıdaki “VF MAYU” NFT’lerini edinebileceği” anlamına geliyor. Kulağa biraz iğrenç gelen bu süreç, bir yerde çok fazla para harcayacak biri için “ilk üç Virtua Fighter oyunundan 11 karakter” içeren 1.000 Virtua Fighter NFT üretecek. Ayrıca “gelecekteki Metaverse avatarları için bir üs görevi görecekler” çünkü elbette yapacaklar.

Suzuki’nin projedeki rolünün gerçekte ne olduğu tam olarak belli değil. Bir açıklamada, “OASYX’in benzersiz dünya görüşünün gelişimini denetlediğini”, oturduğum yerden anlam yüklü bir ifade olduğunu iddia etmeyeceğim ve “yenilikçi teknolojiyi Virtua Fighter serisinden üç başlık ile blok zincir tabanlı NFT’ler biçimi”. Bana öyle geliyor ki Yu Suzuki’nin bu çabadaki rolü, Oasyx’e bu çabada Yu Suzuki’nin adının olabileceğini söylemekti. Görünüşe göre Sega da Virtua Fighter’ı lisanslamaktan öteye pek bir şey yapmamış.

Bütün bunlarda bir umut ışığı varsa, o da Oasyx’in bir iş ispatı değil, bir ispat ispatı blok zinciri sistemi olmasıdır. Bu, Bitcoin gibi bir ağın ihtiyaç duyduğu aynı enerji tüketen, çevreyi mahveden hesaplama gücüne ihtiyaç duymadığı anlamına gelir. Virtua Fighter NFT’leri göz kamaştırıcı olsa da, en azından gezegeni yemiyorlar. Yani, sanırım bununla rahatla.

Geçen yıl, NFT’lerin ana akım oyunlardan başarılı bir şekilde dışlandığını söylemiştik. (yeni sekmede açılır)ve hala bunun doğru olduğunu düşünüyorum. Ancak bataklığın kabardığını ve bunun gibi bir şeyi ya da Square Enix’in korkunç görünümlü NFT oyununu tükürdüğünü görmek her zaman biraz moral bozucudur. (yeni sekmede açılır), bir süreliğine dünyanın dört bir yanındaki video oyunu şirketi C-suite’lerini kısaca ele geçirmiş gibi görünen aynı NFT goldrush olmasa bile. Ve Suzuki’nin neredeyse hiçbir şey yapmadığı için onu ödüllendiren bir anlaşma imzaladığını anlasam da, bir zamanlar harika olan yaratıcıların bu saçmalığa isimlerini vermeleri üzücü.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  NieR yapımcısı, yaratıcı Yoko Taro hayatta olduğu ve üzerinde çalıştığı sürece serinin devam edeceğine söz verdi