Oyun Haberleri

Ah güzel: Elon Musk’ın Neuralink’i insan beynine mikroçip koymak için FDA onayı aldı

A brain shape made out of circuits and a processor.

PC’lerin odanın köşesinde duran güzel büyük bej kutular olduğunu ve onları oyun oynamak veya ara sıra internet oturumu için kullandığınızı hatırlıyor musunuz? Geleceğin insanları bize kömür tutmuş mağara adamları gibi bakacaklar, çünkü gelecekte hepsi beyinlerinde mini PC’lerle dolaşacaklar.

Her halükarda bu, olası bir gelecek ve müstakbel öncü (en azından Batı’da) Neuralink. Elon Musk’ın beyin çipi firması şimdi ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nden (FDA) insanlar üzerinde testler yapmaya başlamak için onay aldı: Bu ilk kez olacak (en azından bildiğimiz kadarıyla). Cyberpunk geleceği şimdi.

“İnsanda ilk klinik çalışmamızı başlatmak için FDA’nın onayını aldığımızı paylaşmaktan heyecan duyuyoruz.” dedi Neuralink. “Bu, Neuralink ekibinin FDA ile yakın işbirliği içinde yaptığı inanılmaz çalışmanın sonucudur ve bir gün teknolojimizin birçok insana yardım etmesini sağlayacak önemli bir ilk adımı temsil ediyor.”

Mart ayındaki bir Reuters raporuna göre, FDA önceki bir Neuralink teklifini güvenlik gerekçesiyle reddettiği için bu haber bazılarına şaşırtıcı gelebilir. Bu sefer neyin farklı olduğuna dair hiçbir ayrıntı yok.

Musk, 2016 yılında Neuralink’i kurdu ve ilk hedefi 2020 yılına kadar insan beyninde çip bulundurmaktı. Bu tarih gelip gidince hedef 2022’ye taşındı ve şimdi buradayız. Neuralink’in insanlara yapmak üzere olduğu şeyin etik sonuçları, bu konuşma henüz gerçekten başlamamış olsa da, orantılı olarak devasa.

Bununla birlikte, güncel etik tartışmalardan biri, şirketin bu noktaya kadar hayvanları kullanmasıdır. Geçen yılın sonlarında ABD, hayvanlar üzerinde yapılan testlerin aceleye getirilerek gereksiz acıya ve ölüme neden olduğu iddialarına yönelik bir soruşturma başlattı. Şikayet özellikle “23 maymun üzerinde yürütülen istilacı ve ölümcül beyin deneyleri” ile ilgilidir. Reuters başka iddialar şirketin 2018’den beri maymunlar, domuzlar ve koyunlar da dahil olmak üzere yaklaşık 1.500 hayvanı öldürdüğünü iddia eden belgeler görmüş olmak.

OKU  Hacking oyununun nihai Easter Egg'inin kodu sekiz yıl sonra çözüldü

Neuralink, hayvanlara eziyet iddialarını reddediyor ve hayvanlar üzerinde işe yaradığını söylüyor. “mümkün olan en insani ve etik yol”.

Şirket, işe alımın “klinik denememiz için henüz açık olmadığını” söylüyor. Alanların yetersiz kalmayacağından eminim, ama diyelim ki benim luddite niyetim, bir mikroçip yerleştirmek için kafatasım açılmadan ölmek.

Neuralink’in görünürdeki amacı, beyinleri bu tür işlevlerde sorun yaşayan insanlara görüş ve hareket kabiliyetini geri kazandırmak ve engelli kişilerin bilgisayarları ve diğer teknolojileri kullanmalarına yardımcı olmaktır. Ya da gezegenin yarısı ortalıkta Elon Musk’ın ne kadar yakışıklı ve esprili olduğundan bahsetmeden önce her şey burada başlıyor. Bunu kimsenin sorduğundan emin değilim.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.