Oyun Haberleri

Atari, retro uzmanı Digital Eclipse’i 20 milyon dolara varan anlaşmayla satın aldı

Atari logo

Atari, Emeryville, Kaliforniya merkezli “klasik oyunların dijital restorasyonu” konusunda uzmanlaşmış bir stüdyo olan Digital Eclipse’i satın almak için anlaşmaya vardığını duyurdu. Hareket şöyle Atari Nightdive Studios’u satın alıyor Bu yılın mayıs ayında, en son System Shock’un yeniden yapımını geliştiren, retro odaklı başka bir stüdyo ortaya çıktı ve hepsi de basın bülteninde Atari’nin “retro odaklı büyüme stratejisi” olarak adlandırdığı şeyin bir parçası.

En azından Atari otellerinden çok daha mantıklı. Digital Eclipse ticari video oyunu emülasyonunda öncüydü ve stüdyonun son projeleri arasında Street Fighter: 30th Anniversary, Mega Man Legacy Collection, SNK 40th Anniversary Collection, Teenage Mutant Ninja Turtles: The Cowabunga Collection ve Disney Classic Games Collection yer alıyor. Milyonlarca adet sattık”. En son projeleri arasında şunlar bulunmaktadır: mükemmel Atari 50: Yıldönümü Koleksiyonubüyük beğeni toplayan The Making of Karateka ve şu anda Erken Erişim aşamasında olan Wizardry: Proving Grounds of the Mad Overlord’un yeniden yapımı.

Atari’nin başkanı ve CEO’su Wade Rosen, “Digital Eclipse yaptıkları işte dünyanın en iyisi” dedi. “Oyun endüstrisinin tarihine derin bir sevgi ve saygıları var ve tarihi serilere dayalı olarak eleştirmenlerce beğenilen projeler geliştirmeleriyle tanınıyorlar. Nightdive ile birlikte Digital Eclipse, Atari’nin DNA’sı ve yenilenen amacı ile mükemmel bir uyum içinde.”

Digital Eclipse’in başkanı ve kreatif direktörü Mike Mika şunları söyledi: “Atari 50: The Anniversary Celebration’da yaptığımız iş birliği deneyimimiz aydınlatıcıydı. Atari’nin ekibimize gösterdiği güven ve içeriğe olan açık karşılıklı sevgimiz ve saygımız, bizi üretmeye konumlandırdı gerçekten dikkate değer bir şey. Atari’nin yaklaşımımızı savunmaya devam edeceğini ve önümüzdeki yıllarda hayranlara heyecan verici yeni projeler sunacağımızı biliyorum.”

Anlaşma, başlangıçta 4 milyon dolar nakit, 2,5 milyon dolar Atari hissesi ve performansa bağlı olarak önümüzdeki on yıl içinde kalan 13,5 milyon dolarlık nakit “kazancı” kapsıyor. Satın alma işleminin birkaç gün içinde tamamlanması bekleniyor.

Rosen’in liderliğindeki Atari giderek daha etkileyici görünüyor. Yol boyunca bazı yanlış adımlar oldu oteller ve NFT’lerve şirketin hala blockchain işlerine ayrılmış bir bölümü var, ancak son yıllarda Atari’nin çok iyi olabileceği konu iki katına çıktı: oyun geçmişini canlı tutmak ve klasik oyunları yeniden paketleyip yeniden ustalaşmak çağdaş izleyicilere hitap ediyor.

OKU  Resident Evil 4 Remake Demo'nun Bugün Gölge Düşüşü Bekleniyor

Atari de yakın zamanda satın alındı AtariAge arşivi (ayrıca kartuş alan yeni bir 2600’ün duyurulması) ve 80’li ve 90’lı yıllardan kalma yüzlerce oyunun hakları. Hem Digital Eclipse hem de Nightdive Studios yaptıkları işte sınıfının en iyisi; dolayısıyla bu stüdyoların ve Atari’nin bundan sonra nereye odaklanacağını görmek büyüleyici olacak.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.