Oyun Haberleri

Dünyanın en büyük mod sitesi, zamirleri kaldıran Starfield modunu yasakladı: ‘Çeşitliliği ve katılımı savunuyoruz’

Dünyanın en büyük mod sitesi, zamirleri kaldıran Starfield modunu yasakladı: 'Çeşitliliği ve katılımı savunuyoruz'

(İmaj kredisi: Bethesda)

Bethesda RPG’lerinde genellikle olduğu gibi, Yıldız alanı modcular için bir rüyadır. Düzeltilecek hatalar, değiştirilecek hantal bir kullanıcı arayüzü ve saçmalıklarla doldurulacak çok sayıda geniş açık alan var. En iyi Starfield modları listemiz büyüyor ve hala yapılacak çok şey var.

Ancak her şey yaratıcılık ve meraktan ibaret değil. Birisi, Starfield’ın karakter yaratıcısından karakterinizin zamirlerini seçme seçeneğini kaldıran bir mod yaptı ve bunu popüler mod barındırma merkezi Nexus Mods’a yükledi. Daha sonra onu sildi.

Starfield oynasanız bile karakterinizin varsayılan zamirlerini değiştirme seçeneğinin bile olduğunu hatırlamayabilirsiniz. Bu, yalnızca karakterinizi tamamladığınızda ortaya çıkan sade bir seçimdir. Ve yine de flama gibi tuhaf söylentilere konu oldu TopuklarBebek surat çığlık atıyor, “Kusura bakmayın, bizim dünyamıza mı dalmak istediniz? Peki tahmin edin ne oldu? Lanet zamirler!” Steam forumundaki şikayetlerin yanı sıra, “Hevesle beklediğim bir oyun olan Starfield’ın, sürükleyici deneyimi azaltan uyandırma unsurları içerdiğini görmek cesaret kırıcıydı.”

Nexus Mods, 404 Media’ya yaptığı açıklamada, “Bu modu barındırmak bize göre değildi ve platformumuzda içerik barındırmamak kesinlikle bizim hakkımızdır” diyerek modu sildiğini doğruladı. “Bu bir ‘siyasi açıklama’ ya da ‘kültür savaşında bir tarafa ya da diğerine hizalanma’ değil. Topluluğumuza çeşitliliği ve katılımı savunuyoruz ve çeşitliliğin ortadan kaldırılması birçok kişiye çekici gelse de olumlu bir modlama topluluğunu teşvik etmiyor.”

Hoşgörü paradoksunun da açıkladığı gibi, açık ve hoşgörülü bir toplumun izin veremeyeceği tek şey hoşgörüsüzlüktür. Bir toplulukta taassubun önüne geçilmediği zaman o toplum hoşgörüsüzleşir. Daha önce Nexus Mods, Spider-Man Remastered’daki Pride bayraklarının yerini alan modları yasaklamıştı ve 2020 seçimleri sırasında ABD siyasi modlarını geçici olarak yasaklamıştı. Her iki durumda da değerli hiçbir şey kaybolmadı.

Nexus Mods sözlerine şöyle devam etti: “Topluluğun çok çok küçük bir azınlığından gelen bazı nefret, sert sözler ve şiddet tehditleri bunun en iyi hareket tarzı olduğunun bir göstergesidir.” “Açıkçası onların gitmesine üzülmüyoruz.”

OKU  Sony, PlayStation Oyuncularının İyileşmesine Yardımcı Olmak İçin Patent Aldı


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.