Oyun Haberleri

Kısıtlı askeri bilgiler bugünlerde War Thunder forumlarında o kadar çok paylaşılıyor ki artık kimse umursamıyor (War Thunder moderatörleri hariç)

Westland Apache WAH-64D Longbow helicopter (UK Army registration ZJ206) displays at Kemble Air Day 2008, Kemble Airport, Gloucestershire, England.

Gizli askeri belgelerin War Thunder forumlarına sızdırılmasının hem sürpriz hem de eğlenceyi eşit ölçüde getirdiği bir dönem vardı. Neden biri internet forumunda bir tartışmayı kazanmak için vatana ihanet etsin ki? Bu aslında bazılarımızın kabul etmek istediğinden daha bağdaştırıcı olabilir, ancak önemli olan şu ki, bu gerçekleştiğinde oldukça büyük bir olaydı. Peki bu günlerde? Çok değil.

En son cezai suç (en azından şimdilik), öncelikle ABD Ordusu tarafından kullanılan bir saldırı helikopteri olan AH-64D Apache Longbow ile ilgili belgeleri içeriyor. Bu ayın başlarında birisi aracın teknik kılavuzunun bir kopyasını War Thunder forumlarında yayınladı ve War Thunder forum modları dışında neredeyse hiç kimse bunu fark etmedi bile.

Teknik kılavuzun neden yayınlandığı belli değil, ancak ağustos ayında Uzun Yay’ın artık modern standartlara göre geçerliliğini yitirip eskimediğine dair bazı tartışmalar vardı ki bu, gerçekten de iflah olmaz bir Apache hayranını harekete geçirebilecek türde bir şey gibi görünüyor.

Sebep ne olursa olsun, doküman yayınlandı ve moderatörler tarafından hızla kaldırıldı; bu durum, dokümanın gerçekten gizli olup olmadığı ve onu yayınlayan kişinin uzaklaştırılmasının gerekip gerekmediği konusunda kısa bir tartışmayı ateşledi.

Bu aslında ilginç bir tartışma. Apache neredeyse 50 yaşındadır; ilk kez 1975’te uçtu ve 1986’da hizmete girdi. Uzun Yay çeşidi de pek yeni değil, tarihi 1997’ye kadar uzanıyor. En son 2002’de güncellenen teknik kılavuza da kolayca ulaşılabilir. Basit bir Google aramasıyla indirmek için. Yeterince güvenli görünüyor, değil mi?

Hayır. Kılavuzun ilk sayfasında, dağıtıma yalnızca “Savunma Bakanlığı ve Savunma Bakanlığı yüklenicileri” için izin verildiği ve ihracat kısıtlamalarını ihlal eden herkesi “ağır cezai yaptırımların” beklediği açıkça belirtiliyor. Yaşlılığa rağmen, bu kısıtlamalar hala geçerli ve War Thunder forum kuralları çok açık bir şekilde şunu belirtiyor: “Gizliliği kaldırılmış bilgiler dışında herhangi bir Gizli bilgiyi ve İhracatı kısıtlanmış askeri-teknik veriyi yayınlamanıza izin verilmez.”

OKU  LG'nin 30.000 $'lık 97 inçlik OLED TV'si için yeterince büyük bir eviniz yoksa endişelenmeyin; kablosuz olduğundan bahçeye yapıştırabilirsiniz

(Resim kredisi: Gaijin Entertainment (War Thunder forumları))

Ancak sızıntının yol açtığı tepki de ilginç. 2021’de War Thunder oyuncularının tanklarla ilgili tartışmaları kazanmak için gizli bilgiler yayınladığı ve genel olarak dünyanın bu olayın saçmalığını kolektif olarak iki kez ele aldığı olayların aksine, bu olay neredeyse hiç esnemedi. Bunun bir kısmı muhtemelen paylaşılan bilgilerin yaşı ve erişilebilirliğinden kaynaklanıyor, ancak eylemin kendisinden de bıkkınlık var. Bir noktaya değinmeye çalışmaktan ziyade ilgi çekmeye çalışan birine benziyor: Teknik belgenin tamamını yüklemek yerine, gerçekten yapmak istediğiniz tek şey kanıtlamaksa, kolayca “google” diyebilir ve gününüze devam edebilirsiniz. senin haklı olduğunu ve onların hatalı olduğunu.

Ve insanlar bundan sıkılmaya başladı: Reddit yazarı ALocalBarista’nın belirttiği gibi, “Vay be… bu hafta 35. kez aynı araca ait çok gizli belgeleri ‘sızdırdılar’ mı? Bu delilik.”

Bu, bu hafta 35. kez değil ama bir ay içinde üçüncü kez oluyor: Ağustos ayının sonunda birisi Eurofighter Typhoon DA7’nin kılavuzunu yayınladı ve yalnızca birkaç hafta önce bir adam teknik detayları paylaştı. F117 Nighthawk’ta. Bu durumlarda, Apache’de olduğu gibi, bilgiler teknik olarak sınıflandırılmamıştı ancak dışa aktarımı kısıtlanmıştı, bu da onu War Thunder forumlarının sınırlarının dışına çıkarıyordu. Ayrıca bu tür şeyleri takip eden insanlar için de baş ağrısı yaratıyor: Bir adam şikayet etti heyecan “wiki gözetmenleri sınıflandırılmamış belge gönderilerini gizli sızıntılar olarak koymaya devam ettiği için gerçek gizli sızıntıların izini kaybediyoruz.”

Tamam, evet, bu yine de oldukça komik.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.