Oyun Haberleri

Sonunda hasretini çektiğim devasa 4K OLED oyun monitörünü satın aldım ve daha mutlu olamazdım

Aorus FO48U

Geçen yıl, bir monitörde Prime Day anlaşması gözüme çarptı (yeni sekmede açılır)ve kendi kendime yakacak biraz fazla param olursa (ve tekrar satışa çıkarsa), kendime bunu ısmarlayacağıma söz verdim. Aorus FO48U (yeni sekmede açılır) 48 inçlik 4K 120Hz canavar bir OLED oyun monitörü ve küçük ofis/oyuncu babamı tamamlamak için ihtiyacım olan son şeydi.

Şu anda tüm işlerimi ve oyunlarımı gerçekten güzel bir 32 inç ROG 4K oyun monitöründe yaptığım için, sadece oyun oynamak için ev ofisime koyabileceğim bir şey arıyordum. VR’de koku hakkında yazdığım bir günün yorgunluğunu atmama yardımcı olması için oyun oynamak veya film izlemek için saatlerce sonra beni masamdan uzaklaştıracak bir TV işlevi görecek daha büyük bir şey istedim. (yeni sekmede açılır).

Daha önce hiç OLED oyun monitörüm olmadı, ancak ne zaman inceleme için gelsem, genellikle muazzam bir kıskançlıkla baş başa kalıyorum ve kendi kendime “Dostum, oyunlarımın bu kadar iyi görünmesini istiyorum” diye merak ediyorum. Görüntü kalitesi, inanılmaz tepki süresi ve güzel görüş açıları ile OLED’ler her şeye sahiptir. En büyük engel her zaman fiyat olmuştur çünkü kabul edelim, bu boyut ve özellikteki en ucuz OLED bile satışta hala 800-900 $ civarında mal olacak.

FO48U ile biraz zaman geçirdikten sonra doğru seçimi yaptığımı düşünüyorum. Yaptığım ilk şey, Unreal Engine 5’e geçişinden bu yana ilk kez oynadığım Fornite’a geri dönmek oldu. (yeni sekmede açılır). Master Chief’im dev bir yerçekimi çekiciyle bir grup futbolcuyu döverken harika görünüyordu. Canlı renklerle oyunları veya videoları sergilerken OLED ekranlar parlıyor ve üzerinde Fornite gibi kromatik bir oyun beliriyor.

Tabii ki, bir spor-anime vuruşu yapıyorum ve çok fazla parlak renk ve efekt içeren Blue Lock izliyorum. HBO’nun The Last of Us’ını yavaş yavaş izlemem, TV’nin kontrastını göstermek için harikaydı. OLED olduğu için, mükemmele yakın siyahlara bakıyorsunuz ve ekrandaki parlak nesnelerin etrafında çok az çiçek açıyor veya hiç açılmıyor. Birbirinden çok farklı iki izleme deneyimini eşit derecede inanılmaz kılıyor.

Bunun arasında kaldım, LG 48GQ900-B (yeni sekmede açılır)ve en iyi oyun TV’leri sayfamızda genellikle en üst sırada yer alan çok popüler LG OLED C1 TV. Üçü de teknik özelliklere, görüntü kalitesine oldukça yakın ve benzer cam panellere sahip. Karar verici faktör, Aorus’un oyun bilgisayarımda bir HDMI 2.1 bağlantı noktasından daha iyi oynayan DisplayPort’a (G-Sync ve FreeSync’i destekler) sahip olmasıydı, ancak bunlardan ikisinin PlayStation 5 için yer bırakması güzel ve Nintendo Anahtarı.

Ekran kraliçeleri

(İmaj kredisi: Gelecek)

En iyi oyun monitörü (yeni sekmede açılır): PC’niz için mükemmel piksel paneller
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör (yeni sekmede açılır): Çığlık atan hızlı ekranlar
Oyun için en iyi 4K monitör (yeni sekmede açılır): Yalnızca yüksek çözünürlük yeterli olduğunda
Oyun için en iyi 4K TV (yeni sekmede açılır): Büyük ekranda 4K bilgisayarda oyun oynama

OKU  Bugünün Wordle ipucu ve cevabı #758: 17 Temmuz Pazartesi

LG OLED C1 aynı zamanda bir TV, bu nedenle kullandığım tüm akış uygulamaları Nvidia Shield Pro’mda veya oyun konsollarımda olduğu için açıkçası ihtiyacım olmayan birçok akıllı TV özelliği yüklü olarak geliyor. WiFi’ime bağlanması gereken şişkin bir TV işletim sistemi istemiyorum. Öte yandan, oturma odama koyacak bir şey arıyorsanız, C1 muhtemelen avantajlıdır. LG 48GQ900-B, TV kardeşiyle neredeyse aynı, ancak alttaki garip stant benim için başlangıç ​​değil. Ne söyleyebilirim? Görünüm hala önemli.

FO48U’nun kapağındaki bir diğer tüy, LG’de (ve oyun için diğer TV’lerde) bulunmayan ve siyah ekolayzır, kritik PC bilgilerini görüntüleyen bir gösterge paneli gibi bir PC oyuncusu olarak benim için daha iyi olan bazı ekstra özelliklerdir ( FPS, CPU/GPU sıcaklıkları, vb.) ve bir KVM anahtarı, bu şeyi epik bir iş istasyonu kurulumu için mevcut monitörümün üzerine monte etmeye karar verirsem.

Diğer tüm OLED ekranlarda olduğu gibi, Aorus’un tek gerçek dezavantajı, statik görüntülerle kalıcı yanma riskidir. Bu, onu ikinci bir PC ekranı olarak kullanırken bile, kullanmadığım zamanlarda onu kapalı bırakmam gerektiği anlamına geliyor.
Aorus’un tek gerçek dezavantajı, diğer tüm OLED ekranlar gibi, statik görüntülerle kalıcı yanma riskidir. Bu, onu ikinci bir PC ekranı olarak kullanırken bile, kullanmadığım zamanlarda onu açık bıraktığımdan emin olmam gerektiği anlamına geliyor.

Ayrıca iki HDMI 2.1 girişinden daha fazla HDMI bağlantı noktası olmasını isterdim çünkü herhangi bir zamanda hangi iki oyun konsolunun takılacağını seçmeyi zorlaştırıyor. FO48U’nun öne bakan hoparlörleri de arzulanan çok şey bırakıyor.

Aorus FO48U |  48 inç |  4K |  OLED |  120Hz |  Newegg'de 899 dolar (yeni sekmede açılır)

Aorus FO48U | 48 inç | 4K | OLED | 120Hz | Newegg’de 899 dolar (yeni sekmede açılır)
Öncelikle büyümek isteyen bir PC oyuncusuysanız, bu Aorus 48 inç OLED 4K ekran, GPU’nuzdan ve konsollarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için 120 Hz’yi destekler. Daha büyük bir model duyurulduğu için fiyatta bir başka önemli indirim daha oldu ve bu seviyede harika bir OLED anlaşması.

OKU  CS:GO, 1,8 milyon oyuncuyla en yüksek oyuncu sayısı rekorunu bir kez daha kırdı

LG Oled C1 |  48 inç |  4K |  OLED |  120Hz |  Amazon'da 799 Dolar (yeni sekmede açılır)

LG Oled C1 | 48 inç | 4K | OLED | 120Hz | Amazon’da 799 Dolar (yeni sekmede açılır)
Bu, izlemek ve oyun oynamak için OLED TV’lerin büyükbabasıdır. HDMI 2.1 düşük gecikmeli bağlantısı ve G-Sync ve FreeSync desteği sayesinde, ister bir oyun bilgisayarı ister yeni nesil bir konsol kurun, hızlı tempolu oyunlar için tamamen biçilmiş kaftandır. Bu kesinlikle TV’lerin zirvesi gibi hissettiriyor ve gelecek büyük ekran oyunları için heyecan verici bir emsal oluşturuyor.

Sakat müşterimin kaygısını aşabildiğim ve tüm oyun donanımımın grafiksel gücünü sergileyecek ve daha da önemlisi beni çalışma masamdan uzaklaştıracak güzel bir şeyle kendimi ödüllendirebildiğim için mutluyum. CES’ten şık görünümlü 1440p 240Hz ekranlar çıkmaya başlasa da, bunun benim ve oynadığım oyun türleri için doğru seçim olduğunu düşünmüyorum, 4K 120Hz benim için iyi bir nokta. Ayrıca bu devasa şeyi kutuya geri koyabileceğimi sanmıyorum, bu yüzden ona takılıp kaldım.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.