Oyun Haberleri

Çinli işletmeler ve üniversiteler yapay zekayı güçlendirmek için arka sokak GPU satıcılarına yöneliyor

Nvidia Hopper GPU die

Çin’de ithal Nvidia grafik kartları için köpüren bir arka sokak pazarı olduğu bildiriliyor. Bunlar, ChatGPT gibi büyük dil modellerinin yükselişinden bu yana dünya çapında aranıyor, ancak Çin’de farklı bir zorluk var. Bunun nedeni, ABD’nin geçen yıl Nvidia’nın en güçlü yapay zeka hızlandırıcılarını ihraç etmesini yasaklamasıydı.

Çin’in artık herhangi bir Nvidia A100 veya H100 GPU’yu doğrudan ithal etmesine izin verilmiyor. Ve bunun, AMD’nin devasa Instinct kartlarıyla saldırması için bir şans olduğunu düşünmeden önce, AMD’nin MI250 kartının da ülkeye satışı engellendi.

Çin, daha az güçlü seçeneklerle yetinmek zorunda ya da öyle kararlaştırıldı. AMD’nin geçtiğimiz Eylül ayında ABD yaptırımlarından etkilenmeyeceğini söylediği MI100 veya Nvidia’nın amaca yönelik A800 ve H800 gibi seçenekler. Bu iki Nvidia tasarımının, yeni ihracat kontrollerine uymak için bant genişliğini kasıtlı olarak sınırladığı söyleniyor.

Ama bazıları için bu açıkça yeterli değil. Reuters, ihracata getirilen yeni kısıtlamalar ışığında bir yeraltı çip pazarının ortaya çıktığını bildirdi.

Bu çip pazarlarının büyük ölçüde Çin’in en büyük teknoloji merkezlerinden biri olan Shenzhen şehrinde bulunduğu söyleniyor. Reuters’in konuştuğu satıcılar, diyelim ki bir yapay zeka hızlandırıcı için fazla ödeme yapmaya istekli müşterilere az sayıda Nvidia A100 GPU sağlayabileceklerini söylediler.

Rapor, kartların yaklaşık 20.000 $’a satıldığını iddia ediyor, bu da 10.000 $’lık mevcut fiyatın kabaca iki katı. Ancak benzer şekilde, Nvidia’nın Wall Street değerinin 1 trilyon doları aştığını gören AI hızlandırma patlaması nedeniyle bu çiplere yönelik yüksek talep de fiyatları yüksek tutmaya yardımcı oluyor.

Karşılaştırıldığında, kripto madenciliği çılgınlığı sırasında bir grafik kartının fiyatının iki katına çıkması oldukça iyi bir anlaşmaydı.

Gri bir arka plan üzerinde kartın Nvidia A100 PCIe sürümü

PCIe uyumlu form faktöründe Nvidia’nın A100’ü. Bir de SXM versiyonu var. (İmaj kredisi: Nvidia)

Reuters, küçük miktarlarda A100 kartlarını “kolayca” güvence altına alabileceklerini iddia eden 10 satıcıyla konuştu, ancak bu küçük ölçekli operasyonlar, Çin’in büyük dil modelini ve diğer büyük ölçekli AI operasyonlarını desteklemesine yardımcı olmak için yeterli değil. Bu kartların askeri bağlamda da kullanılabileceğinden korktuğu için ABD’nin ülkeye yeni ihracat kontrolleri getirmesinin büyük bir nedeni bu. Daha büyük AI operasyonları ve devasa modellerin eğitimi, eldeki göreve bağlı olarak on binlerce kartlık bir bölgede yığınlarca kart gerektirir.

OKU  Diablo 4 düzeltmesi, bir elit düşmanı sonsuza kadar çoğaltan bir hata olan 'Darcelpocalypse' ile ilgilenir

Bunun yerine, bu küçük satıcılar, benzer şekilde daha küçük şirketlerin ve yeni başlayanların, uygulamalarını çalıştırmak için gereken hesaplama gücünü ele geçirmesinin bir yolu olabilir. Üniversiteler, yerel makamlar ve AI girişimleri, bir noktada bu arka sokak kartlarını arayanlar olarak belirtiliyor.

Hong Kong merkezli bir şirket, başlangıçları için 2-4 A100 kartı satın almaya çalışıyordu, ancak bu satıcılardan satın almanın bazı riskleri olduğunu belirtiyorlar. Burada bir garanti kokusu ya da bir şeyler ters giderse müşteri desteği yok.

ABD, ABD şirketlerinin işlerini nasıl sınırladığı konusundaki tutumunu değiştirebilir, ancak yine de ülke üzerindeki sınırları daha da güçlendirebilir. Mevcut önlemlerin Çin’in üst düzey GPU erişimi üzerinde zaten “önemli bir etkisi” olduğunu savunuyor. Çin, tabii ki yaptırımlara tamamen karşı çıkıyor ve ABD’nin Eylül ayında ilk GPU sınırlamaları açıklandığında ülkeye bir “teknoloji ablukası” uygulamaya çalıştığını belirtiyor.

Ekran kraliçeleri

(İmaj kredisi: Gelecek)

En iyi oyun monitörü: PC’niz için mükemmel piksel paneller
En iyi yüksek yenileme hızına sahip monitör: Çığlık atan hızlı ekranlar
Oyun için en iyi 4K monitör: Yalnızca yüksek çözünürlük yeterli olduğunda
Oyun için en iyi 4K TV: Büyük ekranda 4K bilgisayarda oyun oynama

Nvidia, Çin’in kartlarından herhangi birini satın alması tamamen engellenirse para kaybedebileceğini söyledi. Ancak tabii ki ihracat kontrollerini sıkı bir şekilde takip edeceğini de açıkça ortaya koydu.

Nvidia, Reuters’e yaptığı açıklamada, “Bir müşterinin bizimle olan sözleşmesini ihlal ettiğine ve yasayı ihlal ederek kısıtlı ürünleri ihraç ettiğine dair bilgi alırsak, derhal ve uygun işlemi yaparız” dedi.

Bu, GPU’ların yasadışı ticarete konu olduğu ilk sefer olmayacak. Çin veya Çin’in özel idari bölgeleri, 2021’de 300 kart ve 2022’de 5.840 kart dahil olmak üzere, yıllar içinde ülkeye kaçırılmaya çalışılan birçok grafik kartı vakası bildirdi. Ancak, bu son yeraltı pazarında biraz farklılık var. Sinir bozucu vergilendirme ve ithalat ücretlerini atlamak yerine, daha meşru işletmeler ve kart kullanıcıları, AI işlerini ayakta tutmak için bu satıcılara yöneliyor gibi görünüyor.

OKU  Game of Thrones'ta hem siyaseti hem de flörtü sevdiyseniz görsel romanınız burada.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.