Oyun Haberleri

Threads, Mastodon’un Fediverse’ine güç katmakla tehdit ediyor ve yöneticiler bu konuda kolları sıvamış durumda

Mastodon from Hearthstone looking angry.

Bugünün modern dünyasının büyük bir kısmı kadar çevrimiçiyseniz, Musk’ın Twitter’ında yavaş yavaş yanan çöp tenekesi yangınına tanık olacaksınız. Mavi kuşun küllerinin tozundan, kullanıcıların kriptoyla dolu sosyal medya platformuna alternatifler bulma çabasıyla dijital bir geçiş başladı.

Arkadan, Meta’nın en son Twitter rakibi, Instagram’a bitişik Threads ağı geliyor. Kullanıcılarına “Fediverse” adlı bir şeye gelecekte erişim sözü vermiş olmak, “kendi boklarını kesinlikle düzgün bir şekilde yönetemeyecekleri” endişesi nedeniyle büyüyen bir Meta karşıtı “Pakt”tan çok fazla nefret topluyor.

Tartışmaya girmeden önce, Fediverse ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla şey anlamamız gerekiyor.

Özellikle Mastodon sosyal ağıyla bağlantılı olarak Twitter’a alternatif sosyal medya platformları arıyorsanız, Fediverse terimini duymuş olabilirsiniz. Fediverse’i “Mastodon ağı var olanı yayınlıyor” için basit bir şemsiye terim olarak göstermek kolay olsa da, bundan çok daha fazlası var.

Amerikan İşi.  Amerikan Bayrağı, Modern Finans Binası, Kavramsal Görünüm

(İmaj kredisi: Getty aracılığıyla Andrey Denisyuk)

Fediverse nedir o zaman?

Fediverse, sosyal medya ağlarının “federe evreni”dir. Gerçek dünyanın birleşik kurumları gibi, tek bir bayrak altında birleştirilmiş, ancak kuralları ve kodu nasıl uyguladıkları söz konusu olduğunda bir dereceye kadar bağımsızlıklarını korumalarına izin verilen alanların bir koleksiyonudur.

Bir oyun örneğinde yalnızca Kuzey Amerikalılarla veya yalnızca dostlarınızla takılabileceğiniz oyun sunucularının çalışma şekline benzer. Kendi sunucunuz varsa, oyunu herkes için kesintiye uğratmadan istediğiniz modları veya konsol komutlarını etkinleştirebilirsiniz.

Daha da önemlisi, bazı insanları dışarıda tutabilirsiniz.

Gerçekten mecazi olmak istiyorsanız, Fediverse bir kasabadaki bir dizi ev gibidir. Bu şekilde Twitter, tuvaletlerin kağıt inceliğinde perdelerle ayrıldığı ve herkesin kulübenize davetsizce girebildiği kirli neolitik yerleşim yeridir. Birçok merkezi sosyal ağda olduğu gibi, herkes aynı örneğe bağlı olduğundan, çıkar gruplarının içeriklerini daha küçük gruplar halinde ayırma ve denetleme konusunda çok az özerklik vardır.

OKU  Tetris Effect: Connected Yakında Tüm Platformlar İçin Yeni Modlar Alacak

Öte yandan, Mastodon’un Fediverse’sine gelince, tercih ettiğiniz ilgi evindeki benzer düşüncelere sahip bir insan grubuna katılma ve sizin için en önemli olanı yazma (gönderme) seçeneğiniz vardır. Fediverse’teki diğer ağlarla etkileşimde bulunmaya ve bu ağlardaki içeriği görüntülemeye devam edebilirken, belirli bir örnek, kullanıcılarının toplu hassasiyetlerini rahatsız edecek şekilde bir başkasıyla çatışırsa, söz konusu istenmeyen örnekten “defederasyon” seçeneği vardır.

Yani Yöneticiler, kötülerin kendi kullanıcılarının içeriğiyle etkileşime girmesini engelleyebilir ve bunun tersi de geçerlidir.

Hatta bir evde başladıysanız profilinizi değiştirebilir ve başka bir ağa bağlanabilirsiniz, ancak çitin diğer tarafındaki kullanıcılarla daha iyi geçindiğinizi görürsünüz.

Konu logosu

(İmaj kredisi: STEFANI REYNOLDS (Getty Images))

Konular federe olmayı planlıyor

Birleşik evren fikri Mastodon’a özgü değildir. Diğer sosyal medya platformları, Mastodon’un birincil protokollerinden biri olan ActivityPub gibi protokolleri kullanarak aynı merkezi olmayan şekilde çalışabilir. Kodun açık kaynak olmasıyla, herkes içeriğini ActivityPub aracılığıyla kullanılabilir hale getirme, içeriği çekme ve içeri itme özgürlüğüne sahiptir.

Buna, örneğin, ActivityPub kullanan diğer merkezi olmayan platformlarla entegre olma düşüncesiyle Konular oluşturan Meta gibi şirketler dahildir. Olumlu bir sosyal kaynaşma potası yükseliyor gibi görünse de, Mastodon kullanıcıları Meta’nın ölçülü ışık eksikliğinin web’in reklamsız köşelerini mahvettiği ve marjinal topluluklar için daha az güvenli hale getirdiği fikrinden çok mutsuz.

Bu nedenle, birçok Mastodon yöneticisi Meta içeriğini örneklerinden tamamen engelleme sözü vermeye başladı ve fedipact olarak bilinen bir hareket ortaya çıktı. Kolektif, Threads’in Project92 olarak da adlandırılan federal evrene doğru hareketine karşı yükselmeye çalışıyor.

fedipact neden sayfasında, fedipact lideri vantablack, Proje92’ye duydukları öfkeyi açıklıyor.

“Bütün soykırımı, davranışsal deneyleri ve seçim hilelerini bir kenara bırakırsak, sırf büyük bir teknoloji devi oldukları için neden onlara özel ayrıcalıklar veresiniz? Onlara neden güvenelim? .”

kameraya hitap eden mark zuckerburg, maviye döndü

(İmaj kredisi: Getty – Havuz)

Meta’nın gölgeli uygulamalarıyla ilgili endişeler

Fediverse gibi merkezi olmayan bir çözümün algılanan birçok avantajından biri, mahremiyet üzerinde özerklik şeklinde gelir. Her örnek, “aktarım katmanı şifrelemesi” adı verilen bir şey kullandığından ve sunucu yöneticileri kendi politikalarını belirlemekte özgür olduğundan, içeriğiniz ve kişisel verilerinizle hangi sunucuya güveneceğinize siz karar verirsiniz. Bu tür bir şifrelemenin koruma sağlamadığı şey, özel örneğinizin sunucu yöneticileri ve modları veya iletişim kurduğunuz başka bir kullanıcının ağının kişisel mesajlarınıza erişimi olan modlarıdır.

OKU  Wyrmspan, popüler masa oyunu Wingspan'ın ejderha temalı yeniden tasarlanmış versiyonudur ve en önemlisi hala premium yumurta jetonlarıyla birlikte gelir

Denetlemenin biraz vahşi bir batı yolu, ancak uçtan uca şifrelemenin olmaması, modların iyi olması koşuluyla kullanıcıları güvende tutmanın çok daha kolay olduğu anlamına geliyor. Bu aynı zamanda bulut sunucularının, kullanıcı verilerinin muhtemelen onu satacak olan büyük şirketler tarafından toplanmasını sağlayabileceği anlamına da gelir. Ve Threads’in kullanıcı verilerini nasıl topladığı konusunda pek çok gizlilik endişesi olduğundan, Mastodon kullanıcıları büyük teknoloji devini kapılarının önünden uzak tutmak için toplanıyor.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

Threads’e kaydolduğunuzda, gizlilik bildirimi cinsel yöneliminiz, ırkınız, sendika üyelikleriniz, biyometrik bilgileriniz, dininiz ve hamile olup olmadığınız gibi bilgilerin toplandığını açıkça belirtir. Meta daha sonra bu kişisel verileri “hizmet sağlayıcılara” ve büyük olasılıkla reklam ve pazarlama şirketlerine atıfta bulunan “analitik ortaklara” gönderme hakkını saklı tutar.

Bu nedenle Meta, Fediverse’e güç katmakla ve karşılığında kullanıcının Threads gönderileriyle etkileşimleri yoluyla kullanıcı verilerine erişim elde etmekle tehdit ettiğinde, bir kargaşa çıktığına bahse girebilirsiniz.

Önümüzdeki aylarda hararetli yükselişin devam etmesini bekliyorum, ancak fedipact’ın kapanış hissiyatı ile bitireceğim. “Özgürlüğün imkansız olduğuna karar verirsek, kendimizi haklı çıkarmış oluruz. Ama eğer gerçek buysa, bence bu dünyada yanılmaktan daha kötü şeyler var.”

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.